категорії: стаття

Мовою дитинства

теґи: Львів, Перший львівський фестиваль "Ляльковий світ", виставка

 

 

 

Мовою дитинства

Лялька для українців має особливе, навіть містичне значення. Це не просто іграшка, яку мати власноруч виготовляла для своєї дитини. Така лялька виконувала роль оберега, про що знаходимо підтвердження у казках. Сучасна індустрія пропонує дітям величезну кількість різноманітних іграшок. І хоч вони мають привабливий вигляд, яскраву зовнішність і високотехнологічну начинку, в них нема головного – душі. Саме тому авторська лялька, виготовлена з любов’ю, є особливою.  

Повернутися в дитинство, у чарівний ляльковий світ запропонували  Інформаційно-мистецький центр «365» та автор ідеї проекту Ірина Сорокіна. Вони організували Перший львівський фестиваль «Ляльковий світ». Це незвичайне свято дитинства проходить 13–22 жовтня у Львівському палаці мистецтв. Фестиваль зібрав майже 50 майстрів з цілої України та з-за кордону.

На виставці  представлені роботи як відомих майстрів: Оксани Скляренко (Київ), Вікторії Шиян (Харків), Ольги Бородіної (Одеса), Дарії Зав’ялової (Львів), Оксани Цюпи (Київ), Сергія Полуніна (Одеса), так і своєрідні «проби пера». Авторами іграшок стали також письменники, журналісти, вчителі. Фестиваль відкрив нових авторів іграшки, зокрема, журналістка Божена Городницька показала свої творіння – чарівну отару в’язаних овечок. Її роботи приваблюють своєю теплотою й оригінальністю. Навіть одяг і музичні інструменти були вив’язані так детально, що могли бути окремими експонатами виставки.

Гості фестивалю мали змогу побачити карнавальний танець у масках, парад  маріонеток і, звичайно, ляльки: авторські декоративні, інтер’єрні, керамічні, в’язані, солом’яні, трав’яні та інші іграшки. В рамках Фестивалю також відбувалися майстер-класи, виставка художньої  фотографії  «Лялька», літературний марафон для дітей «Історія однієї ляльки», літературний марафон для дорослих «Ностальгія за лялькою». У суботу всіх бажаючих навчала робити лялечок і коників із сиру пані Марія з Коломиї, трав’яні ляльки-мотанки навчала робити Роксоляна Садова (Львів). Майстер клас із виготовлення авторської керамічної ляльки вела Ольга Пильник (Львів), а виготовляти вовняну валяну ляльку вчила Ната Резанова (Київ).

Сподіваємося, що фестиваль стане традиційним і буде розширювати коло друзів. Можливо, когось ця виставка надихне на створення власних ляльок, а хтось із цьогорічних гостей наступного разу стане учасником виставки. Адже мова лялькового світу зрозуміла і дітям, і дорослим.